
Zacznę z grubej rury – w mojej opinii ta książka to totalny sztos! Mogę śmiało stwierdzić, że zajmie z pewnością miejsce na podium w moim osobistym rankingu najlepszej książki 2020 roku. Przesłuchałam ją w formie audiobooka, a przyjemność była tym większa, że czyta go sama autorka. Mam przeczucie, że sięgnę po nią jeszcze niejeden raz.
O czym jest książka?
Najnowsza książka Katarzyny Nosowskiej to zbiór mini felietonów, w których autorka przedstawia swoje luźne obserwacje, subiektywne przemyślenia i rozkminy nad otaczającą nas rzeczywistością. Każdy rozdział bierze pod lupę inny, bardzo ważny i aktualny, „z życia wzięty” problem, m.in.: samoakceptacja, relacje dziecko-rodzic, autorytety, szczęście, przekonania wyniesione z domu lub wpajane przez społeczeństwo. Nosowska porusza trudne i kontrowersyjne tematy, często bolesne i smutne, jednak są one podane z dystansem i charakterystycznym dla autorki poczuciem humoru, który bardzo mi odpowiada. Równocześnie Kaśka nie stawia się w roli autorytetu, a wręcz przeciwnie – jest bardzo bezpośrednia i swojska, niczym dobra kumpela, z którą można gadać godzinami dosłownie o wszystkim.
Moje wrażenia
Wielokrotnie podczas lektury miałam wrażenie, że Nosowska ubrała w słowa moje własne myśli, że w końcu ktoś mnie rozumie💙 Świadomość, że ktoś ma podobne refleksje i przeżywa podobne rozkminy dodaje otuchy i przynosi wielką ulgę, szczególnie jeśli tym KIMŚ jest Twój wieloletni Idol od czasów gówniarza❤
Niektóre fragmenty są bardzo osobiste i podziwiam Nosowską za jej odwagę do mówienia szczerze o różnych traumach i doświadczeniach z jej prywatnego życia. Szczególnie poruszające pod tym względem były dla mnie rozdziały: „Pierwsza Komunia” i „Dziecko z fotografii”, które dotyczą wspomnień autorki z dzieciństwa.
Bardzo dużo do myślenia, z wiadomych względów, dał mi również rozdział „Będziemy mieli dziecko”, który skłonił mnie do głębokiej refleksji nad moimi macierzyńskimi motywacjami i próby uczciwej odpowiedzi przed samą sobą na pytania stawiane przez autorkę:
„Rozważasz zajście w ciążę? Zadaj sobie kilka pytań:
Czy to, co wiem na temat życia i świata, stanowi wiedzę, którą chcę przekazać dalej?
Czy wzorce i przekonania, na których zbudowałam swoją codzienność sprawiają, że jestem szczęśliwa?
Czy mój przykład działa?
Czy kocham siebie w takim stopniu, jaki pozwoli mi naprawdę kochać dziecko?
Czy w ogóle wiem, czym jest miłość?”
powrót z bambuko
5 powodów, dlaczego ta książka może Wam się spodobać
- Szczerość i odwaga do nazywania rzeczy po imieniu,
- Dystans do świata i samej siebie,
- Poczucie humoru,
- Swojskość i bezpośredniość,
- Barwny, trochę poetycki, miejscami dosadny język.
Lista powodów, dla których warto przeczytać „Powrót z Bambuko” jest zdecydowanie dłuższa. Mogłabym śmiało wymienić co najmniej drugie 5: życiowa dojrzałość i mądrość, krzepiące, podnoszące na duchu przemyślenia, ładunek emocjonalny, inspiracja do pracy nad sobą, piękne wydanie wzbogacone ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek.
Bardzo polecam wszystkim, którym choć raz zdarzyło się zadać sobie pytanie „Jak żyć?”. Kaśka prowokuje do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością i nad własnym życiem, a równocześnie jest niczym dobra sesja terapeutyczna, prawdziwy balsam dla nerwów w tych niepewnych czasach.
Jedna myśl w temacie “„powrót z bambuko” katarzyna nosowska – jak żyć?”