„powrót z bambuko” katarzyna nosowska – jak żyć?

Zacznę z grubej rury – w mojej opinii ta książka to totalny sztos! Mogę śmiało stwierdzić, że zajmie z pewnością miejsce na podium w moim osobistym rankingu najlepszej książki 2020 roku. Przesłuchałam ją w formie audiobooka, a przyjemność była tym większa, że czyta go sama autorka. Mam przeczucie, że sięgnę po nią jeszcze niejeden raz.

O czym jest książka?

Najnowsza książka Katarzyny Nosowskiej to zbiór mini felietonów, w których autorka przedstawia swoje luźne obserwacje, subiektywne przemyślenia i rozkminy nad otaczającą nas rzeczywistością. Każdy rozdział bierze pod lupę inny, bardzo ważny i aktualny, „z życia wzięty” problem, m.in.: samoakceptacja, relacje dziecko-rodzic, autorytety, szczęście, przekonania wyniesione z domu lub wpajane przez społeczeństwo. Nosowska porusza trudne i kontrowersyjne tematy, często bolesne i smutne, jednak są one podane z dystansem i charakterystycznym dla autorki poczuciem humoru, który bardzo mi odpowiada. Równocześnie Kaśka nie stawia się w roli autorytetu, a wręcz przeciwnie – jest bardzo bezpośrednia i swojska, niczym dobra kumpela, z którą można gadać godzinami dosłownie o wszystkim.

Moje wrażenia

Wielokrotnie podczas lektury miałam wrażenie, że Nosowska ubrała w słowa moje własne myśli, że w końcu ktoś mnie rozumie💙 Świadomość, że ktoś ma podobne refleksje i przeżywa podobne rozkminy dodaje otuchy i przynosi wielką ulgę, szczególnie jeśli tym KIMŚ jest Twój wieloletni Idol od czasów gówniarza❤

Niektóre fragmenty są bardzo osobiste i podziwiam Nosowską za jej odwagę do mówienia szczerze o różnych traumach i doświadczeniach z jej prywatnego życia. Szczególnie poruszające pod tym względem były dla mnie rozdziały: „Pierwsza Komunia” i „Dziecko z fotografii”, które dotyczą wspomnień autorki z dzieciństwa.

Bardzo dużo do myślenia, z wiadomych względów, dał mi również rozdział „Będziemy mieli dziecko”, który skłonił mnie do głębokiej refleksji nad moimi macierzyńskimi motywacjami i próby uczciwej odpowiedzi przed samą sobą na pytania stawiane przez autorkę:

„Rozważasz zajście w ciążę? Zadaj sobie kilka pytań:

Czy to, co wiem na temat życia i świata, stanowi wiedzę, którą chcę przekazać dalej?

Czy wzorce i przekonania, na których zbudowałam swoją codzienność sprawiają, że jestem szczęśliwa?

Czy mój przykład działa?

Czy kocham siebie w takim stopniu, jaki pozwoli mi naprawdę kochać dziecko?

Czy w ogóle wiem, czym jest miłość?”

powrót z bambuko

5 powodów, dlaczego ta książka może Wam się spodobać

  1. Szczerość i odwaga do nazywania rzeczy po imieniu,
  2. Dystans do świata i samej siebie,
  3. Poczucie humoru,
  4. Swojskość i bezpośredniość,
  5. Barwny, trochę poetycki, miejscami dosadny język.

Lista powodów, dla których warto przeczytać „Powrót z Bambuko” jest zdecydowanie dłuższa. Mogłabym śmiało wymienić co najmniej drugie 5: życiowa dojrzałość i mądrość, krzepiące, podnoszące na duchu przemyślenia, ładunek emocjonalny, inspiracja do pracy nad sobą, piękne wydanie wzbogacone ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek.

Bardzo polecam wszystkim, którym choć raz zdarzyło się zadać sobie pytanie „Jak żyć?”. Kaśka prowokuje do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością i nad własnym życiem, a równocześnie jest niczym dobra sesja terapeutyczna, prawdziwy balsam dla nerwów w tych niepewnych czasach.

Moja ocena

Rating: 5 out of 5.

Jedna myśl w temacie “„powrót z bambuko” katarzyna nosowska – jak żyć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s