„Shantaram” Gregory David Roberts – czytelniczy święty graal

Gdybym miała wskazać jedną jedyną książkę, którą trzeba przeczytać przed śmiercią, byłaby to z pewnością „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa.
Czytałam ją około 4 lata temu i mimo że jest sporych rozmiarów (prawie 800 stron), to pochłonęłam ją jednym tchem.

O czym jest książka?

„Shantaram” to autobiograficzna powieść napisana przez Australijczyka skazanego na 20 lat więzienia za napaść z bronią w ręku. Akcja książki rozpoczyna się wraz z ucieczką Robertsa zza krat. Bohater trafia do Indii, gdzie próbuje na nowo ułożyć sobie życie, poszukuje własnej tożsamości i zmaga się z przeszłością. Z jednej strony wplątuje się w podejrzane interesy, handel narkotykami i gangsterskie porachunki, ale przy okazji nawiązuje głębokie przyjaźnie, zakochuje się, odnajduje duchowego mentora i poznaje filozofię Wschodu. 

A to wszystko rozgrywa się w magnetyzującej i pełnej kontrastów scenerii Bombaju. Poznajemy realia życia w slumsach, jak również zaglądamy do pełnych bogactwa i przepychu hinduskich pałacy. Barwny język sprawia, że czytelnik może wręcz poczuć smak i zapach Indii, wtopić się w tę egzotyczną kulturę wszystkimi zmysłami. 

Moje wrażenia

Ta niezwykła historia zafascynowała mnie już od pierwszych stron. Dodatkowo świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, jeszcze bardziej wzmogło mój odbiór.

Przygody autora, niekiedy zabawne, innym razem mrożące krew w żyłach, dostarczyły mi wielu emocji, a rozterki duchowo-filozoficzne skłoniły do refleksji nad własnym życiem. Ta książka w niesłychany sposób pobudziła moją wyobraźnię, zainspirowała do marzeń i podróży wgłąb siebie, a jej ślad jest we mnie wciąż żywy, mimo że czytałam ją kilka lat temu.

Mogę śmiało powiedzieć, że to najlepsza książka jaką do tej pory czytałam i z pewnością zrobiła na mnie największe wrażenie.

Ulubione cytaty

Każde uderzenie ludzkiego serca jest kosmosem możliwości.

Shantaram

Gdybyś był szczęśliwy, naprawdę szczęśliwy, przez jedną chwilę, ale od samego początku wiedział, że to się skończy smutkiem i przyniesie ból, czy wybrałbyś to szczęście, czy je ominął?

Shantaram

Jedyna moc, która ma jakieś znaczenie, to moc zmieniania świata na lepsze.

Shantaram

Miłość jest namiętnym poszukiwaniem prawdy innej niż własna prawda, a kiedy się ją poczuje szczerze i całkowicie, miłość będzie trwać wiecznie.

Shantaram

Przeszłość, którą ze sobą nosimy, składa się ze strzępów uczuć. Na ogół potrafimy ją dźwigać na własnych barkach albo wlec za sobą z wysiłkiem. Jednak wszystko ma przyczynę i znaczenie. Każde życie, każda miłość, każdy czyn, uczucie i myśl ma źródło i znaczenie, swój początek i rolę, którą odegrają na końcu.

Shantaram

5 powodów dlaczego ta książka może Wam się spodobać

  1. Niesamowite przygody głównego bohatera, niczym z powieści sensacyjnej, którymi można byłoby obdzielić co najmniej kilka osób.
  2. Książka zabiera czytelnika w egzotyczny świat Indii, odkrywa fascynującą kulturę i oblicze tego kraju, jakiego próżno szukać w przewodnikach.
  3. Akcja książki przeplatana jest rozważaniami filozoficznymi. Pojawia się w niej mnóstwo inspirujących przemyśleń, które skłaniają do refleksji nad sobą i własnym życiem.
  4. Autentyczny i niejednoznaczny bohater, taki z krwi i kości, który w swoich wzlotach i upadkach staje się czytelnikowi bardzo bliski.
  5. Wątki autobiograficzne, które rozpalają wyobraźnię i potęgują odbiór. Książka przypomina w swojej formie wspomnienia, które układają się w kolejne etapy życia głównego bohatera.

„Shantaram” to według mnie MUST READ dla wszystkich książkowych Molików.

Moja ocena

Rating: 5 out of 5.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s