„Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafon

Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić wyjątkową książkę, którą poleciliście w ramach naszej zabawy pt. Toplista Książek Wszechczasów, a mianowicie „Cień wiatru” autorstwa Carlosa Ruiz Zafona.

Przeczytałam tę powieść już dość dawno temu, natomiast mój zachwyt nią nie przeminął. Wręcz przeciwnie, spodobała mi się ona na tyle, że postanowiłam poznać kolejne części tej historii, gdyż „Cień wiatru” otwiera barceloński cykl.

Magia tej powieści sprawiła, że pokochałam twórczość Carlosa Ruiz Zafona, który stał się jednym z moich ulubionych pisarzy. Niestety zmarł on w czerwcu 2020 roku, także dla mnie jako fanki, ale myślę też że dla całego świata literatury, jest to wielka strata.

O czym jest książka?

Akcja rozgrywa się w Barcelonie i rozpoczyna się zaraz po wojnie. Jest 1945 rok. Ojciec – księgarz z powołania, zabiera swojego 10-letniego syna na Cmentarz Zapomnianych Książek.

Chłopiec ma wybrać z tego cmentarzyska jedną książkę i uratować ją od zapomnienia. Daniel, bo tak ma na imię syn, intuicyjnie wybiera książkę o tytule „Cień wiatru” zupełnie nieznanego autora i jest nią na tyle zafascynowany, że kilka lat później, już jako młody mężczyzna postanawia poznać losy tego zapomnianego pisarza i odnaleźć jego pozostałe dzieła.

Daniel nie spodziewa się, że to jego czytelnicze znalezisko kryje w sobie wiele zagadek, mrocznych tajemnic, a nawet niebezpieczeństw, którym będzie musiał stawić czoła oraz że da początek największej przygodzie jego życia, która zmieni go nieodwracalnie.

Moje wrażenia

Klimat tej książki jest dla mnie osobiście nieco bajkowy, ale równocześnie rzeczywisty. Występuje tu tak zwany realizm magiczny, który osobiście bardzo lubię w powieściach.

Historia na pewno bardzo działa na wyobraźnię, jest wielowątkowa, z nietuzinkowymi zwrotami akcji.

Wraz z kolejnymi stronami, poplątana sieć mrocznych tajemnic zaczyna się stopniowo rozjaśniać. Poznajemy kolejne wydarzenia z perspektywy różnych bohaterów i powoli poszczególne elementy zagadkowej układanki łączą się w logiczną całość.

Zafon pięknie opisuje powojenną Barcelonę, która pod reżimem generała Franco jest mrocznym i smutnym miejscem. Jest to miasto owiane gęstą mgłą, gdzie za rogiem może czaić się niebezpieczeństwo, widmo aresztowania, a nawet śmierci. Ten ponury, melancholijny klimat Barcelony bardzo mnie zafascynował, także marzy mi się podróż do Hiszpanii śladami bohaterów stworzonych przez autora.

„Cień wiatru” to książka, która zajmuje szczególne miejsce na mojej półce, w mojej pamięci i w moim sercu. Jest to genialna powieść, trochę magiczna, jedna z lepszych, jakie czytałam w życiu, także bardzo się cieszę, że zgłosiliście ją do Toplisty Książek Wszechczasów.

Ulubione cytaty

„Cień wiatru” jest bogaty w wiele głębokich, poruszających i uniwersalnych myśli oraz życiowych prawd. Oto kilka z nich:

Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie.

cień wiatru

W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze.

cień wiatru

Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta.

cień wiatru

Niewiele jest powodów, żeby mówić prawdę, za to jest ich bez liku, żeby kłamać

cień wiatru

Są osoby, które się pamięta, i osoby, o których się śni.

cień wiatru

5 powodów, dlaczego ta książka może Wam się spodobać

  1. Powojenna, owiana mgłą Barcelona i jej melancholijny klimat, jako tło wydarzeń.
  2. Trzymająca w napięciu akcja i intrygująca sieć tajemnic, które pozostają zagadką do samego końca.
  3. Magiczna, niezwykła atmosfera powieści, która przenosi Czytelnika do innego świata i pobudza wyobraźnię.
  4. Mnóstwo głębokich, poruszających i uniwersalnych myśli oraz życiowych prawd, podanych pięknym i bogatym językiem.
  5. Mistrzowskie połączenie elementów powieści przygodowej, gotyckiej oraz kryminału, także każdy Czytelnik powinien znaleźć tu coś dla siebie.

„Cień wiatru” to idealna pozycja dla wszystkich, którzy szukają wciągającej historii z nutką tajemnicy. To prawdziwa perełka literatury popularnej, powieść z wysokiej półki, także jestem pewna, że nie będziecie zawiedzeni. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie czytał tej książki, to serdecznie Wam ją polecam, jak i całą barcelońską serię, na którą składają się dodatkowo: „Gra Anioła”, „Więzień nieba”, „Labirynt duchów”.

Moja ocena

Rating: 5 out of 5.

Więcej o tej książce opowiadam na moim profilu na Instagramie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s