„Zakłamane życie dorosłych” Elena Ferrante

„Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante to opowieść o trudnej i niepozbawionej cierpień przemianie głównej bohaterki z beztroskiego dziecka w młodą kobietę, o poznawaniu siebie i zderzeniu z brutalnymi regułami rządzącymi światem dorosłych. Kiedy ma się kilkanaście lat, wszystko przeżywa się mocniej, doświadcza intensywniej, emocje są silniejsze, a rozczarowania bardziej dramatyczne. Mimo że narratorką jest młoda dziewczyna, w mojej ocenie jest to raczej książka dla dojrzałego czytelnika.

O czym jest książka?

Główną bohaterką jest nastoletnia Giovanna, która dorasta w zamożnej dzielnicy Neapolu wychowywana w dostatku przez kochających rodziców. Momentem przełomowym w jej beztroskim dotychczas życiu jest podsłuchana niechcący rozmowa pomiędzy rodzicami, w której ojciec porównuje ją do swojej siostry Vittorii uznawanej za czarną owcę rodziny, z którą zerwał przed laty kontakt.

Dziewczyna zaczyna obsesyjnie pragnąć poznać ciotkę, która była do tej pory tematem tabu w jej domu i w końcu dopina swego. Vittoria okazuje się być bardzo intrygującą postacią. Prosta, niewykształcona i wulgarna krewna działa na nastolatkę jak magnes i wywiera na nią olbrzymi wpływ. Spotkanie z ciotką okaże się punktem zwrotnym w życiu Giovanny i rozpocznie jej głęboką przemianę, od której już nie ma odwrotu.

Moje wrażenia

Tematyka powieści krąży wokół trudnego procesu dorastania i poszukiwania własnej tożsamości wśród zapętlonych relacji rodzinnych. Książka obfituje w charakterystyczne dla okresu dojrzewania emocje, takie jak bunt, poczucie niezrozumienia, pierwsze miłości i rozczarowania. Bohaterka poznaje smak kłamstw, zdrady, samotności, ale również przyjaźni i zauroczenia. W trakcie lektury wielokrotnie miałam przed oczami samą siebie z czasów nastoletnich, kiedy to próbowałam zrozumieć życie i kwestionowałam wszystko, co narzucali rodzice.

Język powieści jest surowy i bezpośredni, często wręcz wulgarny, dokładnie taki jak rzeczywistość otaczająca głównych bohaterów. Autorka obnaża niewygodną prawdę i nazywa rzeczy po imieniu, dokładnie takimi, jakimi są, bez zbędnego koloryzowania i ozdobników.

Książka zostawiła mnie z dość przygnębiającą refleksją i gorzkim przekazem dotyczącym istoty świata dorosłych, w którym obowiązują bezwzględne reguły, a manipulacje, kłamstwa i pozory są podstawą relacji międzyludzkich. Rozumiem rozczarowanie i bunt Giovanny przeciwko takiemu stanu rzeczy. Doświadczając w młodości różnych niesprawiedliwości ze strony dorosłych, obiecujemy sobie, że nigdy nie będziemy tacy jak rodzice, jednak z biegiem lat tracimy perspektywę dziecka i często powielamy ich wzorce i błędy. Ten moment, w którym nasze idealistyczne wartości z czasów dzieciństwa i wyobrażenia o życiu zderzają się z brutalną rzeczywistością świata dorosłych – to chyba jest właśnie dojrzewanie.

Napotkałam skrajnie różne opinie o tej powieści, od zachwytów po słowa rozczarowania, co zaintrygowało mnie na tyle, że postanowiłam przekonać się sama i wyrobić własne zdanie. Wiele osób zarzuca tej książce brak satysfakcjonującego domknięcia historii i jednoznacznego zakończenia, aczkolwiek osobiście oceniam to właśnie na plus. Autorka zostawia Czytelnika z licznymi niedopowiedzeniami i nierozstrzygniętymi wątkami, bo jak to często w życiu bywa, pewne sprawy nie zawsze są czarno-białe, a błędów czasem nie da się naprawić, szczególnie w tak delikatnej materii, jak relacje międzyludzkie. Urwana dość niespodziewanie historia daje Czytelnikowi przestrzeń do własnej interpretacji wedle indywidualnej wyobraźni i wrażliwości oraz pozostawia pewien niedosyt, o który jak mniemam chodziło autorce.

Ulubione cytaty

Co się dzieje w świecie dorosłych, w głowach rozsądnych ludzi, w ich ciałach przepełnionych mądrością? Co ich zamienia w podstępne bestie, gorsze niż gady?

ZAKŁAMANE ŻYCIE DOROSŁYCH

Przestałam być szczera, za jednymi myślami kryją się kolejne, moje dzieciństwo dobiegło końca. Im bardziej się wysilałam, tym bardziej moja niewinność wymykała mi się w rąk.

ZAKŁAMANE ŻYCIE DOROSŁYCH

Miłość jest brudna jak okna w kiblach.

ZAKŁAMANE ZYCIE DOROSŁYCH

5 powodów, dlaczego ta książka może Wam się spodobać

  1. Gorąca i magnetyzująca atmosfera Neapolu, w którym osadzona jest akcja powieści. W świecie stworzonym przez Ferrante, Neapol jest miastem głębokich podziałów społecznych. Wzgórza zamieszkiwane są przez śmietankę towarzyską, natomiast dolna część miasta należy do prostej i niewykształconej klasy robotniczej. Giovanna jest rozdarta pomiędzy te dwa światy. 
  2. Trudny proces dorastania pełen buntu, niepewności o bólu. Obserwujemy jak główna bohaterka wchodzi w wiek dojrzewania, poszukuje własnej tożsamości i zmienia się z beztroskiego dziecka w młodą kobietę. W tej postaci można odnaleźć cząstkę siebie z czasów nastoletnich, kiedy widzieliśmy jaśniej i czuliśmy mocniej.
  3. Skomplikowane, toksyczne relacje międzyludzkie, gęsta sieć kłamstw, intryg i tajemnic. Powieść bezlitośnie obnaża niemoralne reguły rządzące światem dorosłych, który sami kreujemy.
  4. Surowy i bezpośredni język powieści, często wręcz wulgarny, doskonale odzwierciedla rzeczywistość otaczającą głównych bohaterów.
  5. Zagadkowa postać autorki. Elena Ferrante to pseudonim literacki włoskiej pisarki, której prawdziwa tożsamość pozostaje nieznana od momentu ukazania się jej pierwszej powieści, czyli od prawie 20 lat. Brytyjski dziennik The Guardian nazwał ją „światową sensacją literacką, której nikt nie zna”.

Moja ocena

„Zakłamane życie dorosłych” było moim pierwszym spotkaniem z twórczością Eleny Ferrante. Zabrakło fajerwerków, ale ta książka wywołała we mnie sporo emocji i refleksji. Czuję, że pozostanie we mnie jeszcze na długo, także daję jej mocną 4.

Rating: 4 out of 5.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s