podróże po literaturze

Dlaczego kocham podróże?

Moją drugą pasją, po czytaniu, jest podróżowanie. Uwielbiam odkrywać nowe miejsca, obserwować lokalnych ludzi, poznawać ich zwyczaje i kulturę.

Zmiana otoczenia pomaga mi oderwać się od codzienności, wyjść z rutyny, otworzyć się na nieznane. Obcowanie z różnorodnością świata to najlepsza lekcja pokory i szacunku do odmienności, która pozwala uwolnić się od uprzedzeń i stereotypów.

Moment, kiedy jestem na lotnisku, lub kiedy uruchamiam silnik samochodu, jest niezwykły. Rozpiera mnie wówczas ogromna radość i uczucie niesamowitej wolności. Zostawiam za sobą codzienne zmartwienia i problemy, łapię dystans, wrzucam na luz i otwieram się na nowe wrażenia i doznania.

W podróżowaniu, najbardziej chyba fascynuje mnie droga, którą muszę pokonać, aby dotrzeć do celu. I mam tu na myśli nie tylko samo przemieszczanie się, ale przede wszystkim wyprawę w głąb siebie, zmaganie się z własnymi ograniczeniami, rozwój osobisty i refleksję.

Nie jestem może jakimś wielkim obieżyświatem. Na razie odwiedziłam zaledwie ułamek tego, co marzy mi się zobaczyć, ale mam nadzieję, że ciągle jeszcze wszystko przede mną. Z resztą, według mnie, podróż wcale nie musi być daleka i egzotyczna, aby była wartościowa i fascynująca. Często ciekawe i nieodkryte miejsca są znacznie bliżej, niż nam się wydaje. Najważniejsza jest ciekawość świata, a tej mi nie brakuje!

Podróże po Literaturze

W ostatnim czasie, w związku z pandemią COVID-19, podróżowanie stało się znacznie utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Wiele granic jest wciąż zamkniętych dla odwiedzających i nie wiadomo jak długo to potrwa, ani jak ruch turystyczny będzie wyglądał w przyszłości. Z obawy o zdrowie własne i najbliższych, wiele osób musiało zmienić wakacyjne plany i odwołać dalekie wyprawy.

To jednak wcale nie oznacza, że trzeba rezygnować z marzeń o niezwykłej i fascynującej przygodzie. Wręcz przeciwnie! To doskonała okazja by puścić wodze wyobraźni i ruszyć w literacką podróż, która może być równie ciekawa i ekscytująca.

Projekt Podróże po Literaturze powstał z miłości do książek i tęsknoty za podróżami.

Książkowe propozycje prezentowane w ramach tego cyklu, zabiorą Was w daleką podróż po niezwykłych miejscach na ziemi bez konieczności wychodzenia z domu. Każdy wpis poświęcony będzie innej części świata. Przedstawię w nim kilka wybranych przeze mnie książek z różnych gatunków literackich, od reportażu, przez beletrystykę, po literaturę podróżniczą, które przybliżą dany kraj, jego historię, kulturę i mieszkańców.

Czytaj i zwiedzaj ze mną świat!

Wpisy, które pojawiły się w ramach cyklu:

„Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafon

Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić wyjątkową książkę, którą poleciliście w ramach naszej zabawy pt. Toplista Książek Wszechczasów, a mianowicie „Cień wiatru” autorstwa Carlosa Ruiz Zafona. Przeczytałam tę powieść już dość dawno temu, natomiast mój zachwyt nią nie przeminął. Wręcz przeciwnie, spodobała mi się ona na tyle, że postanowiłam poznać kolejne części tej historii, gdyż „Cień wiatru” […]

Czytaj dalej

„MARZENIA JOY” Lisa See- DRAMATYCZNE LOSY KOBIET NA TLE BURZLIWYCH DZIEJÓW I WIELKIEJ POLITYKI

„Marzenia Joy” autorstwa Lisy See to kontynuacja sagi obyczajowej „Dziewczęta z Szanghaju”. Pierwszą część odsłuchałam kilka miesięcy temu w formie audiobooka i losy bohaterów na tyle mnie wciągnęły, że z ciekawością sięgnęłam po ciąg dalszy, aczkolwiek historia jest napisana w taki sposób, że można ją czytać niezależnie, z pominięciem pierwszej części. O czym jest książka? […]

Czytaj dalej

„Shantaram” Gregory David Roberts – czytelniczy święty graal

Gdybym miała wskazać jedną jedyną książkę, którą trzeba przeczytać przed śmiercią, byłaby to z pewnością „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa.Czytałam ją około 4 lata temu i mimo że jest sporych rozmiarów (prawie 800 stron), to pochłonęłam ją jednym tchem. O czym jest książka? „Shantaram” to autobiograficzna powieść napisana przez Australijczyka skazanego na 20 lat więzienia za […]

Czytaj dalej