podróże po literaturze

Dlaczego kocham podróże?

Moją drugą pasją, po czytaniu, jest podróżowanie. Uwielbiam odkrywać nowe miejsca, obserwować lokalnych ludzi, poznawać ich zwyczaje i kulturę.

Zmiana otoczenia pomaga mi oderwać się od codzienności, wyjść z rutyny, otworzyć się na nieznane. Obcowanie z różnorodnością świata to najlepsza lekcja pokory i szacunku do odmienności, która pozwala uwolnić się od uprzedzeń i stereotypów.

Moment, kiedy jestem na lotnisku, lub kiedy uruchamiam silnik samochodu, jest niezwykły. Rozpiera mnie wówczas ogromna radość i uczucie niesamowitej wolności. Zostawiam za sobą codzienne zmartwienia i problemy, łapię dystans, wrzucam na luz i otwieram się na nowe wrażenia i doznania.

W podróżowaniu, najbardziej chyba fascynuje mnie droga, którą muszę pokonać, aby dotrzeć do celu. I mam tu na myśli nie tylko samo przemieszczanie się, ale przede wszystkim wyprawę w głąb siebie, zmaganie się z własnymi ograniczeniami, rozwój osobisty i refleksję.

Nie jestem może jakimś wielkim obieżyświatem. Na razie odwiedziłam zaledwie ułamek tego, co marzy mi się zobaczyć, ale mam nadzieję, że ciągle jeszcze wszystko przede mną. Z resztą, według mnie, podróż wcale nie musi być daleka i egzotyczna, aby była wartościowa i fascynująca. Często ciekawe i nieodkryte miejsca są znacznie bliżej, niż nam się wydaje. Najważniejsza jest ciekawość świata, a tej mi nie brakuje!

Podróże po Literaturze

W ostatnim czasie, w związku z pandemią COVID-19, podróżowanie stało się znacznie utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Wiele granic jest wciąż zamkniętych dla odwiedzających i nie wiadomo jak długo to potrwa, ani jak ruch turystyczny będzie wyglądał w przyszłości. Z obawy o zdrowie własne i najbliższych, wiele osób musiało zmienić wakacyjne plany i odwołać dalekie wyprawy.

To jednak wcale nie oznacza, że trzeba rezygnować z marzeń o niezwykłej i fascynującej przygodzie. Wręcz przeciwnie! To doskonała okazja by puścić wodze wyobraźni i ruszyć w literacką podróż, która może być równie ciekawa i ekscytująca.

Projekt Podróże po Literaturze powstał z miłości do książek i tęsknoty za podróżami.

Książkowe propozycje prezentowane w ramach tego cyklu, zabiorą Was w daleką podróż po niezwykłych miejscach na ziemi bez konieczności wychodzenia z domu. Każdy wpis poświęcony będzie innej części świata. Przedstawię w nim kilka wybranych przeze mnie książek z różnych gatunków literackich, od reportażu, przez beletrystykę, po literaturę podróżniczą, które przybliżą dany kraj, jego historię, kulturę i mieszkańców.

Czytaj i zwiedzaj ze mną świat!

Wpisy, które pojawiły się w ramach cyklu:

„Shantaram” Gregory David Roberts – czytelniczy święty graal

Gdybym miała wskazać jedną jedyną książkę, którą trzeba przeczytać przed śmiercią, byłaby to z pewnością „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa.Czytałam ją około 4 lata temu i mimo że jest sporych rozmiarów (prawie 800 stron), to pochłonęłam ją jednym tchem. O czym jest książka? „Shantaram” to autobiograficzna powieść napisana przez Australijczyka skazanego na 20 lat więzienia za […]

Czytaj dalej