So many books so little time
Według wszechwiedzącego Google, na całym świecie zostało wydanych około 130 mln książek, a dokładnie 129 864 880! Jest to stan na 2010 rok, więc dzisiaj czyli 10 lat później, jest ich już zapewne znacznie więcej.
Oznacza to, że nawet gdybyśmy od teraz przestali spać i pracować, tylko przeznaczali 24 godziny na dobę na czytanie, to i tak do końca życia zdołalibyśmy przeczytać zaledwie ułamek z tej liczby.
Chcecie się przekonać? Poniżej szybka kalkulacja na moim przykładzie:
Dziś mam 35 lat. Załóżmy, że pożyję sobie jeszcze kolejne 45 lat, czyli 16 425 dni, co daje 394 200 godzin. Moje tempo czytania to średnio 45 stron na godzinę. Zakładając, że przeciętna książka ma ok. 400 stron, do końca mojego życia przeczytałabym maksymalnie 44 347 tytułów.
A tak na serio, patrząc na moje dotychczasowe czytelnicze statystyki, przede mną pewnie jeszcze realnie około 2 000 książek. Tak czy inaczej, jest to kropla w morzu świata literatury.
Które książki warto przeczytać?
Skąd w takim razie wiedzieć, które książki warto przeczytać? Jak wybrać z całej masy wspaniałych tytułów te najlepsze?
W poszukiwaniu czytelniczych inspiracji przydatne mogą być:
- Rankingi książek, które według różnych autorytetów „trzeba przeczytać przed śmiercią”. Najbardziej znana jest chyba lista 100 najlepszych książek przygotowana przez BBC oraz 100 najlepszych książek XXI wieku według The Guardian.
- Recenzje publikowane w prasie literackiej, na blogach poświęconych książkom, booktubie czy bookstagramie. W Internecie działa wielu pasjonatów książek, którzy chętnie dzielą się na swoich kanałach czytelniczymi perełkami.
- Wyzwania książkowe z różnymi motywami przewodnimi, które są nie tylko świetną zabawą, ale również motywacją do eksperymentowania i sięgania po książki spoza naszego typowego kręgu zainteresowań.
Toplista Książek Wszechczasów
Jakiś czas temu, na moim Instagramie pod tym zdjęciem zaprosiłam Was do zabawy w stworzenie naszej wspólnej wyjątkowej, jedynej i niepowtarzalnej listy książek MUST READ, które szczególnie polecacie.
Oto ona (kolejność alfabetyczna):
- „Becoming. Moja historia”, Michelle Obama
- „Biegnąca z wilkami”, Clarissa Pinkola Estés
- „Blaszany bębenek”, Günter Grass
- „Chata”, William Paul Young
- „Chłopiec z latawcem”, Khaled Hosseini
- „Cień wiatru”, Carlos Ruiz Zafón
- „Fałszerze pieprzu”, Monika Sznajderman
- „I góry odpowiedziały echem”, Khaled Hosseini
- „Mag”, John Fowles
- „Małe życie”, Hanya Yanagihara
- „Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakov
- „Najdłuższa podróż”, Nicholas Sparks
- „Oskar i Pani Róża”, Éric-Emmanuel Schmitt
- „Pełnia życia”, Agnieszka Maciąg
- „Pestki”, Anna Ciarkowska
- „Rdza”, Jakub Małecki
- „Shantaram”, Gregory David Roberts
- „Spowiedź doktora Mengele”, Christopher Macht
- „Szczygieł”, Donna Tartt
- „Tatuażysta z Auschwitz”, Heather Morris
- „Traktat o łuskaniu fasoli”, Wiesław Myśliwski
- „Ty jesteś moje imię”, Katarzyna Zyskowska
- „Tysiąc wspaniałych słońc”, Khaled Hosseini
- „Za zamkniętymi drzwiami”, B.A. Paris
Przyznaję, że wielu z tych książek jeszcze nie znam, także tym bardziej cieszę się, że dzięki Wam będę miała szansę je odkryć. Recenzje kolejnych tytułów z listy będą się stopniowo pojawiać na blogu.
Dziękuję bardzo wszystkim osobom, które wzięły udział w zabawie i przesłały swoje propozycje!
To zestawienie powstaje dzięki Wam – Przyjaciołom bloga 🙂
Przypominam również, że Toplista Książek Wszechczasów jest cały czas otwarta, więc zachęcam Was serdecznie do nadsyłania tytułów, które Waszym zdaniem powinny się na niej znaleźć. Jeśli chcielibyście dodać od siebie jakąś pozycję, to piszcie do mnie śmiało na blogu w komentarzach pod tym wpisem lub na Instagramie.
Może to być książka, która szczególnie Was poruszyła, zmieniła Wasze życie, czegoś nauczyła lub z różnych innych powodów uważacie, że zasługuje na to, aby poznało ją jak najszersze grono Czytelników. Czekam niecierpliwie na Wasze propozycje.
Mam nadzieję, że nasza Toplista Książek Wszechczasów będzie się stopniowo powiększać. Obiecuję ją sukcesywnie uzupełniać, aż osiągniemy wspólnie magiczne 100 🙂
Równocześnie pamiętajcie, że to jest przede wszystkim zabawa i nie ma tu dobrych ani złych odpowiedzi. Wspólnie tworzymy różnorodne i niepowtarzalne zestawienie, na którym każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, bez względu na to, jaki gatunek czy tematykę preferuje.
Czytajcie to, co lubicie najbardziej i na co macie w danej chwili ochotę.
Bez spiny i zmuszania się do czegokolwiek.
Najważniejsze, żeby czytanie dawało radość, czego Wam z całego serca życzę!
Prezent
W podziękowaniu za Wasze zaangażowanie i udział we wspólnej zabawie, przygotowałam dla Was mały prezent – Toplista Książek Wszechczasów w wersji pdf do ściągnięcia i wydrukowania, na której możecie sobie zaznaczać pozycje, które już przeczytaliście 🙂
Miłego czytania! 🙂
Wpisy, które pojawiły się w ramach cyklu:

„Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafon
Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić wyjątkową książkę, którą poleciliście w ramach naszej zabawy pt. Toplista Książek Wszechczasów, a mianowicie „Cień wiatru” autorstwa Carlosa Ruiz Zafona. Przeczytałam tę powieść już dość dawno temu, natomiast mój zachwyt nią nie przeminął. Wręcz przeciwnie, spodobała mi się ona na tyle, że postanowiłam poznać kolejne części tej historii, gdyż „Cień wiatru” […]
Czytaj dalej
„MARZENIA JOY” Lisa See- DRAMATYCZNE LOSY KOBIET NA TLE BURZLIWYCH DZIEJÓW I WIELKIEJ POLITYKI
„Marzenia Joy” autorstwa Lisy See to kontynuacja sagi obyczajowej „Dziewczęta z Szanghaju”. Pierwszą część odsłuchałam kilka miesięcy temu w formie audiobooka i losy bohaterów na tyle mnie wciągnęły, że z ciekawością sięgnęłam po ciąg dalszy, aczkolwiek historia jest napisana w taki sposób, że można ją czytać niezależnie, z pominięciem pierwszej części. O czym jest książka? […]
Czytaj dalej
„Shantaram” Gregory David Roberts – czytelniczy święty graal
Gdybym miała wskazać jedną jedyną książkę, którą trzeba przeczytać przed śmiercią, byłaby to z pewnością „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa.Czytałam ją około 4 lata temu i mimo że jest sporych rozmiarów (prawie 800 stron), to pochłonęłam ją jednym tchem. O czym jest książka? „Shantaram” to autobiograficzna powieść napisana przez Australijczyka skazanego na 20 lat więzienia za […]
Czytaj dalej